NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Zdrowie i Uroda

Masaż dziecka – Zalety

Masaż Twojego dziecka to chwila relaksu i dobrego samopoczucia. Rozwija jego zmysł dotyku, stymuluje całe ciało, odpowiadając jednocześnie na potrzebę intensywnego kontakt. Jest to więc dodatkowy sposób na budowanie silnej więzi emocjonalnej z dzieckiem. Przedłuża to fizyczną bliskość, która łączyła dziecko z matką przez cały okres ciąży i może pomóc ojcu odnaleźć swoje miejsce z dzieckiem.

Użycie odpowiedniego oleju

Stosowany olejek do masażu musi być starannie dobrany tak, aby uszanować delikatną skórę malucha. Preferuje się organiczny olej roślinny, taki jak olej z nagietka lekarskiego, otrzymywany z kwiatów nagietka, który ma właściwości kojące i przeciwzapalne, olej ze słodkich migdałów, ale uwzględniający ryzyko alergii, lub oleje z orzechów włoskich, orzechów laskowych, kokosów, jojoby, sezamu itp.

Jakie są korzyści z masażu niemowląt?

 1. Masaż dziecka to dobry sposób na rozwinięcie więzi z nim. W rzeczywistości, kontakt fizyczny stymuluje produkcję oksytocyny, hormonu związanego z przywiązaniem.
 2. Masaże mają pozytywny wpływ na sen dzieci. Dzięki masażom dzieci uczą się relaksować, a ich sen (link artykuł o śnie) stopniowo się wydłuża.
 3. Jego organizm w wyniku masażu wydziela również więcej melatoniny, hormonu snu. W rezultacie poprawia się cykl snu dziecka.
 4. Ponieważ masaże są bardzo relaksujące, dzieci, które korzystają z masaży są mniej zestresowane.
 5. Uważa się, że masaże sprzyjają przyrostowi masy ciała u noworodków i przyczyniają się do dobrego trawienia.
 6. Masaże sprzyjają komunikacji z dzieckiem, ponieważ wymagają więcej słuchania niewerbalnych wskazówek dziecka.
 7. Stymuluje on krążenie krwi dziecka, co pomaga przenosić tlen i utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała.

Jak się masuje dziecko?

Kiedy masujesz swoje dziecko, poznajesz również swoje dziecko. Można zauważyć, na przykład, że lubi mieć masowane nogi, ale robi się niespokojny, gdy jego ręce są masowane. Musisz więc dostosować się do potrzeb swojego dziecka, aby masaż był przyjemnym doświadczeniem.

Jeśli chcesz masować swoje dziecko, oto co możesz zrobić

 1. Zacznij od kilku minutowego masażu. Bądź uważna i dostosuj się do potrzeb i reakcji swojego dziecka. Zatrzymaj się, jeśli odwróci głowę, usztywni się, stanie się wzburzony lub wyda się zdenerwowany. Jeśli dobrze zareaguje i poczujesz się komfortowo, możesz kontynuować.
 2. Masuj ręce, nogi i plecy dziecka. Twoje dziecko jest przyzwyczajone do bycia dotykanym w tych miejscach, więc ten rodzaj masażu nie powinien go obciążać. Następnie dodać masaż twarzy, klatki piersiowej i szyi. Na początek, można zacząć od, na przykład:
 3. Połóż rękę wokół jego kostek lub nadgarstków, a następnie wykonaj małe kółka kciukiem i palcem wskazującym.
 4. Owiń jego nadgarstek ręką (w kształcie litery C) i przesuń go w górę do ramienia.
 5. Śpiewaj lub rozmawiaj delikatnie z dzieckiem podczas jego masażu. Posłuchaj „odpowiedzi” dziecka.
kreatywna edukacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *