NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

biuro rachunkowe
Lifestyle

Kiedy warto zastanowić się nad zmianą biura rachunkowego i jak wybrać to odpowiednie?

Wybór profesjonalnego i zaufanego biura rachunkowego jest kluczowym krokiem w działalności każdego przedsiębiorstwa. Dokonując pierwszej tego typu decyzji, nie zawsze zwracamy uwagę na pewne istotne kwestie. Z czasem zmieniają się nasze oczekiwania co do jakości usług biura czy też pojawiają się pewne problemy, utrudniające współpracę. Kiedy warto zastanowić się nad zmianą biura rachunkowego i jak wybrać to odpowiednie?

Co obejmuje zakres usług biura rachunkowego?

Biura rachunkowe zajmują się prowadzeniem księgowości, czyli mówiąc dokładnie- ewidencjonowaniem wszelkich dokumentów finansowych, takich jak: umowy, rozliczenia roczne, faktury, sprawozdania finansowe. Do ich obowiązków należy też przygotowywanie dokumentów dla urzędów i organów państwowych, tworzenie umów dla zatrudnianych pracowników czy list wynagrodzeń. To oczywiście nie wszystkie ich zadania. Specjaliści pracujący w takim miejscu jak biuro rachunkowe pomagają także swoim klientom w interpretowaniu przepisów podatkowych, rozliczają zeznania roczne PIT, powiadamiają o należnościach, reprezentują przedsiębiorców przed US, jak i mogą zaproponować pewne zmiany w rozliczeniach.

Właścicielom firm przedstawiają rozwiązania mające na celu optymalizację podatkową, która przyczyni się do oszczędności. Niektóre biura oferują też pomoc jeszcze na etapie planowania założenia działalności. Okazują się więc pomocne podczas załatwiania wszelkich formalności związanych z rejestracją firmy, wyboru sposobu jej opodatkowania i formy działalności gospodarczej.

Zmiana biura rachunkowego- kiedy warto ją rozważyć?

W niektórych sytuacjach biuro rachunkowe może stracić zaufanie w naszych oczach, popełnia błędy, okazuje się niewystarczające i nie odpowiada wszystkim naszych wymaganiom. Kiedy dokładnie należy zastanowić się nad jego zmianą?

  • jeśli nie ma z nim dobrego kontaktu czy też jest on dosyć wolny i niesatysfakcjonujący,

  • podczas kontroli wykryto nieprawidłowości,

  • zdarzają się częste korekty w dokumentach przygotowanych przez dane biuro rachunkowe,

  • prowadzone rozliczenia wydają się nam nierzetelne,

  • nie otrzymujemy wyczerpujących odpowiedzi na nasze pytania,

  • biura rachunkowe nie daje nam dostępu do nowoczesnych narzędzi komunikacji elektronicznej,

  • nie otrzymujemy informacji o terminach zapłaty podatku i jego wysokości,

  • specjaliści zatrudnieni w biurze nie pomagają nam z optymalizacją kosztów w firmie i nie przedstawiają żadnych korzystnych dla niej rozwiązań.

Wybierając biuro rachunkowe, warto postawić na zaufanego, doświadczonego i rzetelnego partnera, takiego jak pitcom.pl. Przed jego wyborem, warto poznać jego referencje i poczytać opinie o księgowym. Nie bez znaczenia jest program księgowy, z jakiego korzysta dana firma oraz to, czy posiada odpowiednie ubezpieczenie OC. Warto też wiedzieć, ile kontroli urzędowych miało biuro, jak i poznać ich powody. Istotne jest też to, ile osób jest zatrudnionych w danej firmie, tak aby w razie nieobecności jednego księgowego, miał kto przejąć i wykonywać jego zadania.

Przed rozpoczęciem współpracy z konkretnym biurem księgowym należy też dobrze zapoznać się z ofertą jego usług, tak aby sprostały one wszystkim naszym oczekiwaniom.

Materiał zewnętrzny