NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

gracz siedzący na fotelu gamingowym
Technologia

Jaki powinien być fotel gamingowy?

Obecnie wiele osób korzysta z gier komputerowych nie tylko rozrywkowo, ale też zarobkowo czy w ramach coraz bardziej popularnego e-sportu. Z tego względu zaczęto produkować także specjalne fotele, które mają umożliwić zachowanie komfortu podczas wielogodzinnej rozgrywki. Co powinno charakteryzować taki fotel i czym kierować się przy jego wyborze?

Czym różnią się od zwykłych krzeseł biurowych?

Choć wiele osób uważa, że fotele gamingowe nie różnią się wiele od zwykłych foteli biurowych i różnice oparte są przede wszystkim na designie, który pozwala podnieść cenę w górę, to w praktyce różnice są o wiele bardziej istotne. Tego typu modele odbiegają od klasycznych krzeseł do biura całą konstrukcją oraz dostosowaniem poszczególnych elementów, takich jak oparcia. Ma to na celu maksymalne podniesienie ergonomii siedziska, by umożliwić jeszcze dłuższy pobyt przed monitorem, w trakcie którego często nie ma żadnych przerw. Odpowiedni fotel wpłynie zatem na właściwą postawę ciała, co pozwoli uniknąć bólu pleców, karku czy nawet nadgarstków.

Co powinno charakteryzować dobry fotel dla gracza i co trzeba wziąć pod uwagę?

Pierwsze kwestia, którą powinno się rozważyć wybierając fotele gamingowe jest ich konstrukcja. Powinna być maksymalnie trwała i stabilna, stąd często wykorzystuje się do tego stal, a w przypadku nieco słabszych materiałów są one dodatkowo wzmacniane metalem. Sam kształt fotela jest zwykle kubełkowy, by utrzymać całą sylwetkę i stanowić podporę dla każdej części ciała. Wpływa to na utrzymanie prawidłowej pozycji i mniejsze ryzyko pojawienia się bólu wywołanego długim pozostawaniem w pozycji siedzącej. Istotną kwestią są też materiały wykończeniowe, które nie mogą być śliskie ani powodować przyklejania się do nich ciała. Z tego względu fotele gamingowe są najczęściej obite materiałem tekstylnym lub w przypadku najlepszych modelów skórą ekologiczną bądź naturalną. Wreszcie pojęciem kluczowym dla graczy jest ergonomia, nakierowanie na maksymalną wygodę. Stąd istotne są wypukłości w okolicy lędźwiowej, poduszki wspierające kręgosłup czy oparcia na głowę.

O ile w przypadku zwykłych krzeseł biurowych podłokietniki nie są tak ważne, to fotele gamingowe powinny posiadać dobrze rozbudowane i najlepiej regulowane podparcia na ręce. Warto zwrócić także uwagę na wysokość oparcia, które musi być dopasowane do indywidualnych parametrów danej osoby, lecz w przypadku ludzi bardzo wysokich powinny być możliwie jak największe. Wreszcie trzeba też pilnować sprawy zakresu wysokości siedzenia, tak by możliwe było usytuowanie się w pozycji zapewniającej oparcie stóp na podłodze i zgięcie kolan pod kątem prostym. Biorąc pod uwagę te kwestie można wybrać idealny fotel dla gracza, ale nie tylko, gdyż z powodzeniem można korzystać z takiego fotela także podczas pracy w biurze.