NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

alkomat
Lifestyle

Jaki alkomat wybrać?

Jaki alkomat kupić? Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Na rynku znaleźć można wiele alkomatów, które różnią się pomiędzy sobą nie tylko funkcjonalnością, ale również ceną. O czym warto pamiętać, wybierając alkomat? Jak kupić ten najlepszy?

Jednorazowy czy elektroniczny alkomat?

Jaki alkomat kupić, jednorazowy (często określany mianem alkotestu) czy elektroniczny? W tym przypadku należy mieć na uwadze preferencje i finansowe możliwości. Oba alkomaty znacząco różnią się między sobą nie tylko funkcjonalnością, ale również ceną. Alkomaty jednorazowe są tanie i łatwo dostępne. Często można dostać je na stacjach benzynowych czy w supermarketach. Jednorazowe alkomaty nie ukazują, jaka jest zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki specjalnym związkom chemiczny, jeżeli w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, urządzenie zmieni swoją barwę. Odcień należy porównać z dołączonym wzornikiem. Jeżeli ukazuje on zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, najeży zaniechać prowadzenia auta.

Elektroniczny alkomat to szereg urządzeń zaawansowanych pod względem technologicznym, które dokładniej są w stanie określić, jaka zawartość alkoholu znajduje się w organizmie. Podstawą ich działania jest sensor oraz układ elektroniczny. To właśnie oba te elementy służą do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Warto przy tym widzieć, że każda reakcja chemiczna, czyli po prosu każde użycie alkomatu przyczynia się do częściowego zużycia sensora. Z tego też powodu, by urządzenie działało prawidłowo, a pomiary były wiarygodne, elektroniczne alkomaty muszą być regularnie oddawane do skalibrowania.

Rodzaje alkomatów elektronicznych

Alkomaty elektroniczne dostępne na rynku można podzielić na trzy grupy:

  • alkomaty półprzewodnikowe,
  • alkomaty elektrochemiczne,
  • alkomaty spektrofotometryczne w podczerwieni.

Alkomaty półprzewodnikowe to najtańsze modele, które cieszą się dużą popularnością, tym bardziej że uzyskiwane przy ich pomocy wyniki pomiarów są wiarygodne. Warto jednak wiedzieć, że są one wyczulone wyłącznie na alkohol, a w pomiarach nie są uwzględnione czynniki mogące zmienić wyniki, takie jak niektóre pokarmy, aceton, palone papierosy czy temperatura lub wilgotność powietrza.

Alkomaty elektrochemiczne to modele, z których często korzystają policjanci. Nie należą one do najtańszych urządzeń, jednak dzięki wbudowanemu czujnikowi są niezwykle dokładne i istnieje niewiele czynników, które mogłyby negatywnie wpływać na odczyt wyników. Najdokładniejsze i profesjonalne są alkomaty spektrofotometryczne. Kierowcy ich nie stosują. To stacjonarne urządzenia, spotykane przede wszystkim na posterunkach policji, w sądach czy szpitalach. Jest to najdokładniejszy typ alkomatu.