NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

basen
Lifestyle

Jak przygotować basen do nowego sezonu?

Odpowiednie przygotowanie basenu do nowego sezonu jest kluczowe dla zapewnienia doskonałej jakości wody i bezpieczeństwa użytkowania. Czy wiesz, jak krok po kroku przygotować basen na nowy sezon? O czym należy pamiętać?

Ocena stanu technicznego

Ocena stanu technicznego basenu to pierwszy i jeden z najważniejszych kroków, jakie musisz podjąć. Sprawdź, czy basen nie posiada żadnych uszkodzeń, pęknięć, czy nie ma wycieków. Sprawdź też, czy wszystkie urządzenia, pompy, filtry i dodatkowe wyposażenie basenów działają w prawidłowy sposób.

Czyszczenie basenu

Kolejnym krokiem będzie dokładne oczyszczenie basenu. Mówimy tu o oczyszczeniu go z gałęzi, liści czy innych zanieczyszczeń. Kiedy zostaną one usunięte, możesz użyć myjki ciśnieniowej lub szczotki basenowej, by pozbyć się wszelkich plam i zacieków. Dzięki temu basen będzie wyglądał jak nowy.

Uzupełnienie wody

Kiedy basen jest już oczyszczony, uzupełnij wodę do pożądanego poziomu — do połowy wysokości skimmera. Zanim jednak uzupełnisz wodę, musisz połączyć instalację basenową przy pompie filtracyjnej, zaworze filtra basenowego. W tym celu musisz dokręcić śrubunki przy basenowej pompie ciepła. Należy to zrobić przed uruchomieniem urządzenia. Kiedy woda jest już uzupełniona, wykonaj badanie pH wody. Optymalne dla człowieka jest pH w zakresie 7,2- 7,4. Jeżeli istnieją różnice w wartościach, należy użyć odpowiedniego środka chemicznego w formie wygodnego w zastosowaniu granulatu. Należy do rozpuścić w wiaderku z wodą, a następnie wlać do basenu. Odpowiedni poziom pH to nie tylko bezpieczeństwo dla skóry, ale też większa skuteczność w działaniu preparatów chemicznych.

Jakie środki chemiczne warto użyć?

Wyposażenie basenów to nie tylko cały osprzęt, ale także środki chemiczne, które pozwalają na zachowanie czystości wody. Przykładem może być chlor oraz tabletki chlorowe, które umieszcza się w skimmerze lub w bojce pływającej. Innym środkiem chemicznym jest antyglon, który wlewa się bezpośrednio do wody. Po dodaniu tabletek chlorowych i antyglonu należy czekać kilka godzin, a następnie wyłączyć filtrację i wypłukać filtr piaskowy. Można to robić automatycznie lub półautomatycznie.

Jakie akcesoria basenowe warto mieć?

Akcesoria basenowe zdecydowanie ułatwiają korzystanie z basenów, dodatkowo zapewniają większy komfort i łatwość w utrzymaniu czystości. Jednym z gadżetów, które bardzo pomagają w korzystaniu z basenu, jest odkurzacz basenowy. Za jej pomocą z łatwością usuniesz wszelkie zanieczyszczenia, piasek czy liście z dna basenu. Bardzo korzystnym dodatkiem jest także pływający automatyczny dozownik chloru. Odpowiada on za dostarczanie chloru do wody, dzięki czemu zachowany jest prawidłowy poziom dezynfekcji. Warto wyposażyć się w basenową szczotkę, która służy do ręcznego czyszczenia ścian i dna basenu w miejscach trudnodostępnych dla odkurzacza basenowego.

Tak przygotowany basen będzie czekał na pierwsze gorące dni, by zapewnić Ci ochłodę i sporo radości.

Materiał zewnętrzny