NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

uszy psa
Lifestyle

Jak dbać o uszy naszego psa?

Jak sprawdzać czystość uszu u psa?

Dbanie o uszy naszego pupila jest ważnym elementem utrzymania go w zdrowiu i szczęściu. Uszy naszych pupili powinny być regularnie sprawdzane. Przynajmniej raz w tygodniu zajrzyj do uszu swojego psa, sprawdź, czy nie ma w nich ciemnego wosku lub ciał obcych, takich jak źdźbła kłosów.

Jeśli uszy są czyste, bez zapachu i wydzieliny, a kolor skóry jest lekko różowy, oznacza to, że uszy są zdrowe. Takie uszy nie muszą nas martwić. Powinniśmy jednak pamiętać o profilaktyce, pomóc mogą nam krople do uszu dla psa.

Jeśli natomiast zauważysz ciemną wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu lub uszy Twojego psa są delikatne i czerwone- koniecznie odwiedź lekarza weterynarii!

Jak czyścić psie ucho?

Czyszczenie uszu psa jest ważną częścią jego pielęgnacji. Jeśli nie czyścisz uszu psa regularnie, może to prowadzić do infekcji i innych komplikacji. Jak zatem czyścić uszy psa?

Najpierw przygotuj płyn przeznaczony do czyszczenia wewnętrznej części ucha. Jeśli Twój pies ma wrażliwą skórę, to zaleca się rozcieńczyć mieszaninę z wodą dwa razy bardziej niż zwykle. Aby przeprowadzić pielęgnację uszu psa, przygotuj bawełniane płatki i krople do uszu dla psa. Następnie dodaj do wacików kilka kropli płynu. Teraz włóż je do ucha psa i delikatnie obracaj, aż do całkowitego nawilżenia w środku. Nie zapomnij wytrzeć nadmiaru płynu, który może pozostać na Twojej dłoni po wykonaniu tego zabiegu, ponieważ mogą one być toksyczne w przypadku połknięcia przez Twojego pupila!

Jak jeszcze dbać o uszy naszego pupila?

Jeśli Twój pupil ma długie uszy, które ciągnie po ziemi podczas spacerów -możesz użyć specjalnej opaski, która przytrzyma uszy i ochroni je przed ewentualnymi skaleczeniami. U psów, które mają długie włosy na uszach, taka opaska ochroni je przed splątaniem i zapobiegnie uszkodzeniu sierści psa. Oprócz pielęgnacji psich uszu dobrze jest je od czasu do czasu wietrzyć -zwłaszcza u psów z długimi uszami. W tym celu, gdy pies śpi, odchylamy jego ucho, aby powietrze mogło swobodnie do niego dopływać.

Kolejnym sposobem na dbanie o uszy naszego psiaka jest odpowiednia profilaktyka. Warto zaopatrzyć się w krople do uszu dla psa, które pomogą zapobiec wielu infekcjom. Korzystanie z nich nie jest trudne, wystarczy wkropić preparat do uszu naszego pupila i to wszystko.

Jak widać, dbanie o uszy naszego psa nie jest trudne, a może zaoszczędzić wielu kłopotów zarówno nam, jak i naszemu pupilowi. Dlatego warto raz na jakiś czas zajrzeć do uszu psiaka i zobaczyć czy coś się w nich nie dzieje.