NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

buty sztyblety
Lifestyle

Jak dbać o swoje buty sztyblety – kompletny przewodnik

Buty sztyblety to obuwie cieszące się ogromną popularnością. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób prawidłowo je pielęgnować, by przez wiele lat zachowały one swój piękny wygląd. Przygotowaliśmy dla Ciebie kompletny przewodnik po pielęgnacji sztybletów. Zapraszamy do lektury!

Po pierwsze — impregnacja

Szczególnie przed pierwszym noszeniem konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie butów preparatem impregnującym. Dzięki temu skóra będzie lepiej chroniona przed wilgocią, plamami czy zabrudzeniami. Buty damskie Blundstone to obuwie, które zasługuje na pielęgnację każdego dnia.

Po drugie — regularne czyszczenie

Sztyblety wymagają nie tylko początkowej impregnacji, ale także regularnego oczyszczania z kurzu i brudu. Najlepiej użyć do tego miękkiej szczotki. Jeżeli na powierzchni buta mimo wszystko pojawiło się jakieś zabrudzenie, wystarczy przetrzeć brudne miejsce wilgotną szmatką. Nie należy jednak używać zbyt dużej ilości wody, gdyż może ona spowodować nieestetyczne zacieki.

Po trzecie — pielęgnacja

Buty damskie Blundstone wymagają regularnego nawilżania. Dzięki temu zachowują elastyczność i miękkość, nie twardnieją nawet po wielu latach użytkowania. Do nawilżania najlepiej jest użyć specjalnych kremów do skóry. Warto także pamiętać, by chronić skórzane sztyblety przed nadmiernym działaniem słońca, które bardzo łatwo wysusza skórę. Wnętrze butów również powinno być odpowiednio pielęgnowane. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wkładek antybakteryjnych, które pomagają w pozbyciu się potu i bakterii, które generują bardzo nieprzyjemny zapach.

Pielęgnacja podeszwy

Wiele osób pamięta o pielęgnacji wnętrza czy frontu buta, ale zapomina o odpowiedniej pielęgnacji jego podeszwy. Buty damskie Blundstone zdecydowanie najlepiej wyglądają, gdy podeszwa jest odpowiednio wypielęgnowana. Stan podeszwy powinniśmy regularnie sprawdzać, a wszelkie powbijane kamienie czy inne drobinki regularnie i sumiennie usuwać. Jeżeli podeszwa ulegnie zepsuciu, konieczna jest jej naprawa. Nie warto jednak robić tego na własną rękę. Buty damskie Blundstone to obuwie z klasą, dlatego jego naprawę warto powierzyć specjaliście- szewcowi. To pozwoli na uniknięcie dalszych problemów.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Pielęgnacja sztybletów jest kluczowa dla zachowania ich w doskonałej kondycji przez wiele sezonów. Warto jednak pamiętać także o tym, że spore znaczenie ma ich przechowywanie. Aby utrzymać kształt buta, warto przechowywać go np. na stojaku. Wnętrza butów warto wypełnić specjalnymi pufami, które pomagają w zachowaniu idealnego kształtu butów. Jeżeli natomiast nie nosisz butów przez dłuższy czas, przechowuj je w pudełkach. Dzięki temu będą one odpowiednio chronione przed kurzem i światłem.

Raz na jakiś czas warto przeprowadzić gruntowną renowację butów. Na rynku dostępne są specjalne środki, które pielęgnują, odnawiają kolor czy łagodnie nawilżają powierzchnię butów, sprawiając, że ich wygląd zostaje zachowany. Taką renowację warto przeprowadzać co najmniej raz — dwa razy na sezon.

Materiał zewnętrzny