NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Frezarka pozioma
Lifestyle

Frezarka pozioma czy pionowa?

Co do zasady wszystkie frezarki numeryczne występują w jednym z dwóch typów – albo jest to frezarka pionowa CNC albo frezarka pozioma CNC. W dzisiejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, która wersja lepiej może odpowiadać naszym potrzebom, czym te produkty się od siebie różnią i – co najważniejsze – w jaki sposób najlepiej kupić produkt dopasowany do naszych wymagań, produkcji i portfela.

Frezarki pionowe CNC

Frezarka pionowa CNC posiada wrzeciono skierowane w dół (w pionie, stąd jej nazwa) i najczęściej zbudowana jest w oparciu o ruch tego wrzeciona w osi Z oraz stół krzyżowy, poruszający się pod wrzecionem w osiach XY. Frezarka pionowa CNC uważana jest za najbardziej uniwersalny typ obrabiarki – stół roboczy zakłada montaż imadeł w poziomie, jak też w poziomie zakładane są w nim przedmioty obrabiane, przez co w trakcie montażu grawitacja nie jest przeszkodą w położeniu obiektów i ich poprawnym zamocowaniu na stole obrabiarki. Frezarka pionowa CNC jest też wolna od irytującej cechy, którą charakteryzuje się praktycznie każda frezarka pozioma CNC – od konieczności stosowania wież, kolumn czy też kątowników zmieniających orientację uchwytów mocujących dzięki czemu posiadając imadło, uchwyt trójszczękowy i zestaw łap mocujących (nazywanych też „laszami”) jesteśmy w stanie obrobić niemalże wszystko.

Najbardziej popularne modele tego typu w Polsce, to obrabiarki Haas VF2 i VF3, kosztujące odpowiednio od 52 000 EUR i 65 000 EUR, przy zakupie przez wyłącznego polskiego dystrybutora, firmę Abplanalp. Warto przeanalizować natomiast możliwość zakupu obrabiarki podemonstracyjnej, np. poprzez portal Obrabiarka.pl na którym raptem roczny Haas VF3SS (wersja z bocznym magazynem, przyśpieszonymi posuwami, szybszym wrzecionem i wieloma dodatkowymi opcjami) powinien oscylować wokół kwoty nowej Haas VF2.

Frezarki poziome CNC

 Frezarka pozioma CNC to produkt dla klientów wymagających raczej prac wysokoseryjnych. Frezarka pionowa CNC rzadko występuje w wersji fabrycznie paletowej, przez co do serii musimy doposażać ją w produkty aftermarketowe – frezarka pozioma CNC, taka jak Haas EC400 lub Haas EC500 (najpopularniejsze w Polsce modele), posiada już system dwupaletowy w standardzie, przez co nie tracimy czasu na przezbrojenie uchwytów w nowe przedmioty obrabiane, gdyż wykonujemy to poza strefą obróbczą, a wrzeciono ciągle pracuje i skrawa materiał. Niemalże wszystkie frezarki poziome posiadają też możliwość obrotu palety o dowolny kąt, jak też pracę ciągłą osi obrotowej.

Czyni je to rozwiązaniami czteroosiowymi idealnymi do obróbki odlewów, niskich i dużych średnicowo walców i wielu przedmiotów zamocowanych na kolumnach obróbkowych, pozwalających zamocować jednocześnie przedmioty na wszystkich czterech stronach kolumny, wielokrotnie zmultiplikowane po wysokości przedłużając czas pracy, bez wymagania obecności operatora i skracając czas obróbki przez zmniejszenie częstotliwości wymiany narzędzi. Frezarka pozioma CNC, z powodu powyższych zalet, jest jednak znacznie droższa – Haas EC400 to wydatek rzędu 180 000eur, przez co tym bardziej warto poszukać alternatyw w postaci obrabiarki używanej przez portal Obrabiarka.pl

Materiał zewnętrzny