NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

spawanie
Lifestyle

Dlaczego ważne jest, aby zadbać o przyłbicę przy spawaniu?

Wiele osób nie wie nawet o tym, jak bardzo niezdrowe dla nas może okazać się używanie nieodpowiedniego sprzętu przy spawaniu. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj przyłbica spawalnicza, która powinna być bardzo wysokiej jakości, jeśli nie chcemy, żeby coś nam się stało. Jeśli z naszą przyłbicą spawalniczą będzie coś nie tak, to możemy poważnie ucierpieć. Dobra przyłbica powinna nas chronić przed dymami, które wydzielają się podczas spawania. Niestety, bardzo często niższej jakości przyłbice spawalnicze szybko się psują i zaczynają dym spawalniczy przypuszczać. Problem może być taki, że nawet kiedy przyłbica zacznie dym przepuszczać, to my nawet nie zauważymy tego, przez będziemy się tym dymem inhalować, co bardzo źle wpłynie na nasze zdrowie.

Jakie negatywne efekty może nieść za sobą używanie złej przyłbicy?

Na niebezpieczeństwo są bardzo narażone nasze oczy. Podczas spawania dochodzi do emisji promieniowania rentgenowskiego oraz ultrafioletowego, który jest bardzo niebezpieczny dla naszego wzroku. Dlatego, jeśli nie zabezpieczymy odpowiednio naszych oczu, to będziemy ryzykować tym, że stan naszego wzroku się pogorszy. Choć każda przyłbica spawalnicza chroni przez tego typu promieniowaniami, to jednak nie każda robi to równie skutecznie. Kupując budżetową przyłbicę spawalniczą ryzykujemy tym, że szybka ochronna ulegnie zniszczeniu, przez co nie będzie już skutecznie chronić naszych oczu. Poza tym pamiętajmy, żeby nasza przyłbica kryła całą naszą twarz. Spawając, ryzykujemy także, że odpryski gorącego metalu uszkodzą naszą twarz. Dlatego, jeśli przyłbica nie będzie kryć całej naszej twarzy, to istnieje ryzyko, że ją uszkodzimy.

Jakie rodzaje przyłbic spawalniczych możemy wyróżnić?

Podział dzieli się na dwa rodzaje, pasywne i automatyczne. Przyłbice automatyczne wyróżniają się tym, że posiadają stałe i odpowiednio dobrany poziom przyciemnienia. Danego przyciemnienia nie możemy ściągać. Natomiast przyłbica spawalnicza pasywna ma ruchome okienko z zaciemnieniem, które będziemy musieli za każdym razem ściągać, przed rozpoczęciem pracy przy spawaniu. Przyłbice pasywne mają sporo zalet ze względu na to, że możemy je nosić cały czas w pracy, co zabezpieczy naszą twarz, bez zbędnego zaciemniania wizji. Jednak posiadając wersję automatyczną, nie ryzykujemy tym, że zapomnimy sciagnąć okienko ochronne, zanim zaczniemy spawać. Pominięcie ściągnięcia takiego okienka ochronnego może być bardzo niebezpieczne dla naszego wzroku, dlatego zawsze musimy o tym pamiętać. Wersja automatyczna natomiast może być bardzo niepraktyczna do noszenia w miejscu pracy, ze względu na fakt, że będzie cały czas zaciemniać nasz widok.