NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

big bag
Lifestyle

Czym się kierować przy wyborze worka typu big bag?

Worki big bagi znajdują szerokie zastosowanie w branży budowlanej, gdzie wykorzystuje się je do składowania i wywożenia gruzu oraz innych odpadów poremontowych. Kontenery elastyczne są powszechnie używane w rolnictwie i przemyśle chemicznym – ich popularność wynika ze specjalnych właściwości tych pojemników. Zobacz, jakie cechy big bagów mają największe znaczenie dla kupujących.

Podstawowe właściwości big baga

Kupując worek big bag, należy zwrócić uwagę na jego wymiary, maksymalny udźwig oraz materiał, z jakiego został wykonany pojemnik. Kontenery elastyczne wytwarza się z tkaniny powlekanej lub niepowlekanej. Tę pierwszą cechuje bardzo wysoka odporność na wilgoć. Idealnie nadaje się do transportowania suchych i pylących substancji, które nie powinny mieć kontaktu z wodą oraz nie wymagają cyrkulacji powietrza. Tkanina niepowlekana najlepiej nadaje się do przechowywania produktów spożywczych. Materiał przepuszczający powietrze pozwoli im zachować świeżość – to dobre rozwiązanie dla rolników, którzy szukają miejsca do składowania zboża.

Ile wynosi odpowiednia gramatura kontenera elastycznego?

Worki typu big bag mają różny udźwig. Jest on uzależniony od kilku czynników, jednak największe znaczenie ma gęstość splotu tkaniny – im cięższe produkty mają się znajdować w kontenerze elastycznym, tym wyższa musi być gramatura worka. Żeby oszacować wytrzymałość pojemnika, można przyjąć następujące normy:

  • dla produktów o wadze do 0,5 tony – gęstość splotu 90g/m2,

  • dla zawartości nieprzekraczającej 1 tony – gęstość splotu 160g/m2,

  • dla produktów o wadze do 1,5 tony – gęstość splotu 180g/m2.

Jaki rodzaj worka big bag sprawdzi się najlepiej?

Worki big bagi mają kilka wersji, dzięki czemu można je łatwo dostosować do wymagań przedsiębiorcy lub klienta indywidualnego. Podstawowe rodzaje kontenerów elastycznych to:

  • Worki standardowe – wykorzystywane do składowania bezpiecznych materiałów, ich maksymalna nośność wynosi nawet 2000 kg.

  • Worek big bag ze znakiem UN – takie pojemniki są przeznaczone do użytkowania zgodnie z regulacjami ADR.

  • Worki próżniowe – doskonale sprawdzą się do transportu produktów spożywczych, które szybko się psują. Pakowanie w atmosferze modyfikowanej wydłuży ich przydatność do spożycia.

  • Worki big bag typu B i C – dzięki wykorzystaniu specjalnej tkaniny mogą być stosowane w obecności palnych pyłów, gazów i par.

  • Opakowanie higieniczne – znajdują zastosowanie w branżach, gdzie szczególnie ważne jest zachowanie czystości.

Worki typu big bag zaspokoją nawet najbardziej nietypowe wymagania klientów. Dużą popularnością cieszą się na przykład wodoszczelne wkłady do beczek. Warto korzystać z akcesoriów ułatwiających transport i przechowywanie produktów w kontenerach elastycznych, takich jak wkładki profilowane i wkłady stabilizowane.