NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Agregat wody lodowej
Lifestyle

Agregat wody lodowej- czym jest, gdzie znajdzie zastosowanie?

Agregaty wody lodowej znajdują zastosowanie w licznych procesach technologicznych, ale nie tylko. Korzystają z nich obiekty usługowe, jak i domy prywatne. Urządzenia te są ekologiczne i energooszczędne. Agregat pozwala na odprowadzenie ciepła przy zastosowaniu wody o temperaturze ok. 6 stopni. Co warto wiedzieć o tych sprzętach i czy warto w nie zainwestować?

Agregat wody lodowej- co kryje się pod tą nazwą?

Woda lodowa ma do zaoferowania o wiele więcej korzyści od tradycyjnych systemów chłodzenia. Co najważniejsze, jest substancją naturalną, tanią i ogólnodostępną. Agregat wody lodowej wyróżnia się wyższą wydajnością od klimatyzacji, która do działania potrzebuje freonu. Jak wiadomo, czynnik ten jest niebezpieczny dla środowiska naturalnego. Agregat wody lodowej cechuje się wysokim poziomem szczelności i cichą pracą. To sprzęt niskoawaryjny, który nie generuje wysokich kosztów, jeśli chodzi o eksploatacje. Nie potrzebuje też do swojego działania sporej ilości energii. Jego wadą jest jedynie to, że cały system jest nieco droższy w budowie od tego tradycyjnego. Montażem musi zająć się profesjonalna firma, gdyż jest on też dosyć skomplikowany i wymaga odpowiedniego projektu.

Agregat wody lodowej- gdzie znajduje zastosowanie?

Agregat wody lodowej wykorzystywany jest zwłaszcza w wysoko wyspecjalizowanych procesach produkcyjnych. Sprawdza się znakomicie w przemyśle tworzyw sztucznych, chemicznym czy metalowym. Sprzęty te są w stanie skutecznie chłodzić sprzęt medyczny. Ponadto, agregaty wody lodowej używane są też w wielkopowierzchniowych sklepach, biurach czy hotelach. Takie systemy chłodzenia dobrze pełnią swoją funkcję:

  • w procesie wytwarzania papieru oraz cementu,

  • w przemyśle farmaceutycznym,

  • podczas obróbki metali,

  • w przemyśle spożywczym,

  • w czasie wytwarzania sprężonego powietrza czy półprzewodników,

  • do chłodzenia analitycznych przyrządów, stacji energii elektrycznych i zasilaczy.

Ponadto agregaty chłodnicze mogą być też instalowane w domach jednorodzinnych.

Agregat wody lodowej ma sporą przewagę nad tradycyjnymi systemami chłodzącymi. Wykorzystuje on dobrze znaną w przyrodzie substancje, która jest w pełni bezpieczna dla całego środowiska. Ponadto to substancja wydajna, której nie trzeba się obawiać, tak jak ma to miejsce w przypadku szkodliwego freonu. Agregat wody lodowej jest mniej podatny na awarię, a więc służy swoim użytkownikom przez długie lata, bez żadnych problemów. Pomimo wyższych kosztów związanych z budową takiego systemu, jest to jednak rozwiązanie jak najbardziej opłacalne.